DSCF8916 ko2.jpg

Novinky

V této sekci najdete různorodé články o všem možném. Pro lepší výběr toho co Vás zajímá zvolte z kategorií, nebo štítků po pravé straně.

Cesta zvuku - benjamínci

image.png

V neděli 5.3.2023 jsme si s benjamínky udělali hudební den v klubovně. Sešli jsme se v 9.00 hodin, abychom náš nabitý program stihli. Na začátku jsme si zahráli hry, řekli si něco o programu, který bude následovat a jelikož součástí programu byli i psi vycvičení k canisterapii, pověděli jsme si i něco o chování k nim. Od 10:00 do 12:00 hodin jsme absolvovali program „Zvuk jinak“, kde nám pan Štěrba ukázal nástroje, se kterými se normálně nesetkáme jako například různé zvonkohry, bezové píšťaly, tibetské mísy, dešťovou hůl a další. Všichni jsme si pak zahráli na ruční šamanské bubny i africké bubny djembe. Po celou dobu nás hlídala smečka 3 Československých vlčáků a občas se přišla pomazlit. Po hudebním programu jsme si dali oběd a měli chvilku polední klid. Následně jsme vyrazili ven zahrát si pár her a potom se vrhli na vyrábění vlastních bubínků z plechovek a chrastítek z obalu od Kinder vajíček. Akci jsme si moc užili a těšíme se moc na další.

Karolína Vachová

 

PF 2023

PF-2023_Kreslicí plátno 1 male.jpg

Skautské listy prosinec 2022

Skautské listy prosinec 2022_page-0001.jpg

Halloween benjamínci

 Dne 5.11. 2022 jsme se rozhodli s benjamínky udělat halloweenske odpoledne. Sešli jsme se ve 13:00 na koupališti ve Stěžírkách. Nejdříve jsme si pohráli na hřišti a vydali se na strašidelnou stezku, která nás dovedla do klubovny. Na stezce nás čekaly úkoly, které když jsme splnili, tak jsme získali klíčové slovo. Když jsme splnili všechny úkoly a dostali všechna klíčová slova, složili jsme z nich zaříkávadlo, kterým jsme nakonec všechna strašidla vyhnala pryč. V klubovně jsme si vyzkoušeli jak vypadá klubovna bez světla a dokonce i s bílou paní. Za odvaha jsme od bílé paní dostali svítící duchy a bonbóny. Také jsme si v klubovně vyrobili lebky a strašidla. K večeři jsme si udělali strašidelné tousty. Nakonec jsme už jenom uklidili a spokojení šli domů.

Karolína V.

Skautské listy říjen 2022 - 1.strana

Skautské listy říjen 1.strana naleznete zde. Dočtete se zde o Třech jezech, Drakiádě, Skautském institutu a montáži fasády na klubovně. 

Download PDF

Skautské listy říjen 2022 - 2.strana

Skautské listy říjen 1.strana naleznete zde. Dočtete se zde o výročí skautingu v Třebechovicích, Výletu benjamínků a vlčat. 

Download PDF

Elixír 2022

Jelikož i vedoucí a rádkyně potřebují někdy si oddechnout či dobít baterky, vypravila se partička 3 vedoucích a 3 rádců na přelomu září a října na tzv. Elixír do Nového Města nad Metují. Elixír je akce pořádaná každý rok, které se účastní vedoucí či rádci z celé České republiky. Na sobotu a neděli jsme si každý z nás již předem navolil přednášky, vzdělávací bloky či inspirativní programy. Protože výběr byl opravdu rozmanitý, výběr byl těžký, měli jsme dosti odlišná témata, která ale každého z nás opravdu zajímá. V sobotu večer se také konal taneční večer. Výzdoba sokolovny byla úplně famózní. Na podiu za kapelou stálo postavené velké teepee. Na parketě stála podsada, stožár s vlajkou a konala se tam krátká divadelní představení a uspořádali pro nás hry. Samozřejmě nechyběl ani tanec. V horním patře byla kavárna, kde jsme se na chvilku také zastavili na odpočinek. Opět i v kavárně byla výzdoba moc pěkná provázená přítmím a osvětlením pouze v podobě všude rozvěšených malých světýlek. Skautky si pro nás nachystali taneční překvapení. Večer byl skvělý plný pozitivně naladěné atmosféry. Po celý víkend nám velice dobře vařili. Z akce jsme odjížděli opravdu nadšení s novými vědomostmi, inspirací i motivací do další činnosti.

Ája Půhoná

Brigáda na tábořišti

V sobotu 8. 10. jsme se rozhodli uspořádat brigádu na našem tábořišti v obci Borovnička u Nové Paky. Ráno v 7:00 hodin jsme se sešli u klubovny. Naložili všechno potřebné nářadí a náčiní včetně bagru a vydali se na tábořiště Dubinka. Museli jsme pokácet staré a nemocné stromy, k tomu nám přijel pomoci i odborník, který je také našim dlouholetým přítelem. Dřevo jsme rozřezali na menší kusy, naložili na vozíky a odvezli na topení do klubovny. S bagrem jsme srovnali terén tábora, abychom měli nová a lepší místa pro teepee. Zachránili jsme z houští několik mladých stromečků a přesadili jsme je do stráně, abychom se o ně mohli start a podporovat jejich růst. Dokonce, aby je nenapadal a neudusil plevel, jsme okolo nich vytvořili kolo z kůry. Při práci v lese jsme nasbírali pár hub, které se na nás „usmívaly“ ze všech stran. Po celou dobu jsme měli po ruce svačinu – domácí buchtičky. K obědu jsme si opékali buřtíky. Když jsme vše dodělali a pokochali se přírodou vyrazili jsme zpátky ke klubovně, kde jsme vše vyložili. I přes to že nás bylo pár, na brigádě jsme zvládli obrovský kus práce.

Karolína Vachová

Rádcovský kurz Pančava

Na rádcovský kurz jsme jeli do Náchodu, kam jsme jeli autobusem. Na místě, kde jsme měli sraz, nám dali pár instrukcí, rozdělili nás do týmů. Dali nám mapy a obálky ve kterých byli úkoly. Dostali jsme také taštičku, ve které byli týmové šátky a kartičky se jmény. Na mapě byl vyznačený cíl tábořiště, kde jsme celý víkend měli přebývat. Díky tomu, že nás rozdělili do různých týmů, mohli jsme se spřátelit s novými kamarády. Když jsme dorazili na tábořiště, odložili jsme krosny stranou a hned se vrhli na stavění stanů. Stihli jsme si zahrát i pár seznamovacích her a šli jsme spát. V sobotu ráno nás vedoucí budili hraním na kytaru a zpíváním. Když jsme se všichni vylíhli ze stanu jako krásný motýl, dali jsme si rozcvičku a pak snídani. Svolal se nástup a rozlosovali jsme si postavy do her, které nás čekají. Vedoucí si pro nás připravili podivnou hru a následně jsme se bavili o doporučeních co je dobře a čemu se při realizování hry vyhnout. Poté jsme šli na svačinu si odpočinout. Dále pro nás byli přichystané přednášky, kde nám vysvětlovali, jak vytvářet programy, co je to symbolický rámec a co je to skautská metoda. Dál už svolávali na obídek, tak jsme se nabaštili a měli chvíli poledního klidu, kdy jsme si s kamarády vyměňovali zážitky z dopoledního programu. Jsme měli volitelné programy, kde jsme třeba vyráběli práchno, nebo si povídali o ekologii. Všichni jsme se sešli a šli na procházku do lesa, kde jsme si ukazovali různé inspirace. Následovala svačinka. Po svačině jsme se sešli v týmech a společně pracovali na nových hrách, které jsme pak vyzkoušeli v praxi. Čekala na nás polévka, která byla ve smyslu symbolického rámce, kterým byl „dračák“. Potom jsme šli na horu, kde jsme hráli noční hru, kde úkolem bylo udržet stále hořící oheň v majáku. Každý měl svou vylosovanou postavu jako např. zloděj, nebo kouzelník, které měli své funkce. Všichni jsme si ji moc užili. Pak jsme měli volno a mohli jsme jít spát nebo si ještě společně na chvilku povídat. V neděli ráno se cyklus opakoval. Zpívánky k budíčku, rozcvička a snídaně. Začali jsme programem o zamyšlení, povídali jsme si o dětech, které žijí v jiných zemích a o skautských zdrojích. Posilnili jsme se svačinkou a poté jsme hráli hru na téma zvířata. Rychlý oběd, zabalit saky paky a hurá domů. Naším úkolem bylo naplánovat program na půl hodiny pro naši družinu. Mou družinou jsou Kulíšci, kde jsme s Kájou už program zrealizovali, a povedlo se nám to. Na další víkend už se připravujeme a vyrábíme si kostým k těm postavám, co jsme si rozlosovali. Nemůžeme se dočkat.

Eliška Pražanová

Skautské listy červenec 2022

Skautské listy červenec 2022 - 1.strana.jpg

Druhou stranu naleznete v odkaze PDF. 

Download PDF

Schůzky v novém školním roce 2021/2022

První skautská schůzka proběhne v úterý 7.září od 16.45 do 18.30 hodin a to pro všechny. Tedy pondělí 6.září schůzky nebudou, ale sejdeme se všichni poprvé v úterý, kde proběhne přesouvání dětí do nových skupin.

 

Od 13.září budou schůzky probíhat již dle ROZPISU.  

 

DO JAKÉ VĚKOVÉ KATEGORIE VAŠE DÍTĚ PATŘÍ? 

Skautské listy září 2021

Skautské listy červen 2021

Skautské kešky - offline aktivita

20210126_123850.jpg

Od středy 27. ledna do neděle 28. února bude ve Stěžerách, Stěžírkách a blízkém okolí rozmístěno 8 skautských kešek jako nabídka offline aktivity pro děti z našeho skautského střediska.

Každá skautská keška se nachází v průhledné krabičce, uvnitř je vždy zápisník, 2 propisky a obrázky jednoho ze zvířátek. Všechny krabičky jsou trošku schované, proto obvykle tak nejsou vidět na první pohled, ale všechny lze nalézt pouhým okem, když okolí projdete a dobře prohlédnete (u žádné z nich není třeba nikam šplhat, něco vyhrabávat, apod.). Najít je můžete podle mapy na tomto odkazu: https://mapy.cz/s/bolazuhefu .

Poté, co některou z "kešek" naleznete, vezměte si lísteček s obrázkem zvířete, podepište se křestním jménem nebo přezdívkou do zápisníčku (benjamínci, kteří se neumí podepsat, můžou místo podpisu nakreslit značku - např.: sluníčko/srdíčko/kytičku,...), krabičku opět víčkem uzavřete a vraťte prosím na stejné místo, kde jste ji našli (případně zatižte větví/kamenem).

Cílem je najít a sesbírat co nejvíce lístečků s různými druhy zvířat. Začít můžete u kteréhokoliv bodu (není třeba jít podle pořadí) a hledání je možné rozdělit i na více dní. Zvířátka je potom možné si nalepit do skautského zápisníku, udělat s nimi obrázek, nebo si je jen schovat. Na každého, kdo po obnovení běžné činnosti, donese na skautskou schůzku alespoň 6 různých lístečků se zvířátky, čeká drobná odměna.

Budeme rádi, když se nám fotkami z hledání kešek pochlubíte sem do e-mailu, nebo na naši facebookovou skupinu. Pokud byste na některém místě kešku nenašli, případně ji našli poškozenou, dejte nám to prosím vědět, abychom ji mohli dojet zkontrolovat, děkujeme.

Sbírka Český den proti rakovině

CDPR_2020-podekovani-Junák - stř. Střela Stěžery.jpg

Dne 30. září 2020 se naše skautky aktivně zapojily do sbírky Český den proti rakovině a prodejem kytiček získávaly prostředky na dlouhodobé programy ligy proti rakovině Praha, nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologicky nemocných a podporu výzkumu a přístrojové vybavenosti onkologických pracovišť. I za ztížené virové situace holky vybraly neskutečných 29.868 Kč. 

Moc jim děkujeme. 

 

PF 2021

pf2021-01zmens2.png

KRÁSNÉ PROŽITÍ SVÁTKŮ VÁNOČNÍCH, HODNĚ ŠTĚSTÍ A ZDRAVÍ DO NOVÉHO ROKU 2021 PŘEJE SKAUTSKÉ STŘEDISKO STŘELA STĚŽERY

Obnovení činnosti od 7.12.2020 - 16.12.2020

Schůzky v roce 2020 budou probíhat do 16.12., poté již schůzky nebudou.

 

Vzhledem k aktuálním nařízením jsme stále jistým způsobem v naší činnosti limitovaní a musíme splnit podmínky pro fungování. Naše skautské schůzky budou dočasně upraveny, tak abychom byli schopni podmínky splnit. Děkujeme moc za pochopení našich dočasných úprav. Jakmile to opět půjde, vrátíme schůzky do běžných dnů a časů.

 

INFORMACE PRO VŠECHNY:

- hodně času budeme trávit i venku, teple děti oblečte

- na sobě je nutné mít roušku a to jak venku, tak vevnitř

- pokud děti nevydrží během schůzky bez pití, tak vlastní pití, do kuchyně bohužel vstup nebude umožněn

- prosíme nekumulujte se před klubovnou, přiveďte děti ideálně přesně na čas a po skončení schůzky prosíme, co nejrychleji, dle Vašich možností, opusťte prostory před klubovnou

- rodiče aktuálně nebudou puštěni do klubovny, mladší děti předáme před klubovnou

- především pro děvčata - víme, že se nemůžete dočkat až se uvidíte, ale prosíme neobjímejte se na přivítanou

- družiny, které mají běžně víc než 10 členů, budou uvnitř budovy rozděleny do více kluboven

 

DOČASNÝ PLÁN SCHŮZEK:

 

PONDĚLKY:

16:30 - 18:00 - mladší skautky (Berušky - Klárka, Dory, Vaness R., Barča J, Emča Š, Eliška T, Viki, Kiki) - rádkyně Barča K.

16:40 - 18:10 - světlušky (venku budou hry probíhat společně, uvnitř budou rozděleni do dvou kluboven)

18:20 - 19:50 - mladší skautky (Plameňáci - Eliška P, Kája, Áďa D, Emča H., Áďa A., Káťa)

18:30 - 20:00 - starší skautky (venku budou hry probíhat společně, uvnitř budou rozděleni do dvou kluboven)

 

ÚTERKY:

16:45 - 18:00 - benjamínci - sraz u kamenů před Hruškou (venku budou hry probíhat společně, uvnitř budou rozděleni do dvou kluboven)

16:45 - 18:15 - vlčata (venku budou hry probíhat společně, uvnitř budou rozděleni do dvou kluboven)

16:20 - 17:50 - mladší skauti (Dan, Vojta H., Kuba Tl., Honzík K, Míša, Kuba Tes., Jiřík, Vojta)

18:10 - 19:40 - mladší skauti (Martin, Domča, Honza V, Honza Z, Tomášek)

 

STŘEDY:

17:00 - 18:30 - mladší skautky (Koaly - Terezka, Natálka, Áďa C., Bětka, Vaness H, Sára) - rádkyně Barča N.

Skautské listy prosinec

Přečtěte si naše skautské listy prosinec 2020. 

Download PDF

Krabice od bot

IMG_2401.jpg

Aktuální doba není jednoduchá pro mnohé z nás, přesto mají naše starší skautky dobré srdce, myslí na druhé a zapojily se již druhým rokem do sbírky "Krabice od bot". Ke klubovně do vaku donesly různé dárečky, třeba i drobné, každý dle svých možností, které by děti potěšily a měly tak krásné Vánoce. Celkem jsme si vybraly, že potěšíme 3 slečny a to jednu ve věku 9-10 let, jednu ve věku 13-14 let a jednu ve věku 15-17 let. Krabice dárkově zabalily a odvezly do rodinného centra. :-) 

Pečení pro záchranné složky 18.11.2020

IMG_2337.JPG

Ve středu 18.11.2020 jsme pekli pro záchranné složky slané šneky a ve čtvrtek 19.11.2020 jsme je rozváželi. Byli jsme u hasičů , ti se nejdříve nechtěli moc fotit, ale mockrát vám děkují. Hasiči se ptali na vás a na naše středisko, moc se jim líbili vaše obrázky . Pak jsme byli u policistů, kteří vám také mockrát děkují. Jedni policisti nám dali i omalovánky. Pak jsme se stavili i u záchranářů a u záchranného vrtulníku. U vrtulníku jsme se nestihli vyfotit , protože zdravotníci zrovna odlétali k případu, ale krabici šneků jsme jim tam nechali, až přiletí. Poté jsme jezdili po FNHK – byli jsme na oddělení plicním, kardiologie, ortopedie, emergency.... a všude měli velikou radost moc vás chválili a moc vám děkovali. Největší radost měli na dětském oddělení, kde vám taky mockrát děkovali, hodně chválili i vaše obrázky a chtěli se s námi vyfotit, abyste viděli, že TO MÁ SMYSL. Hodně se nás ptali na naše webové stránky, tak třeba vám pošlou poděkování i osobně. 

 

Na facebook i do mailu jsme dostali od všech složek písemné poděkování, policie dokonce jako poděkování věnovala omalovánky a hádanky. :-) Moc děkujeme. 

 

FOTOGALERIE ZDE

VIDEO, JAK JSME PEKLI ZDE

ČLÁNEK ČESKÉHO ROZHLASU ZDE

HLASOVÝ ZÁZNAM Z PEČENÍ ČESKÉHO ROZHLASU (7:13 hod)

Pečeme pro zdravotníky

123769527_10213910411114204_5431359520757012353_n.jpg

Dne 3.11. 2020 jsme společnými silami a spojením přes google meet napekli dobroty pro zdravotníky v Hradci Králové a následující den 4.11.2020 je vedoucí rozvezli zdravotníkům. 

 

FOTOGALERIE ZDE

Výprava do lesa Řáholce

120908263_3736246446408021_4854896708482895834_o.jpg

V sobotu 3.října jsme se vydaly s mladšími skautkami a světluškami na výlet do Českého ráje. V Jičíně byla naplánovaná Rumvajsova ševcovna, kterou jsme bohužel z provozních nemohly navštívit. Zastavily jsme se na svačinku na dětském hřišti, kde jsme si zvládly pohrát všechny (i vedoucí). Poté jsme navštívily muzeum hry a podle mapy se přesunuly k rozhledně Milohlídka. Z Jičína jsme se vydaly přes Rumcajsovu jeskyni až do Muzea Českého ráje, kde jsme se seznámily se zvířátky české přírody. Nasledně jsme měly úžasnou procházku Prachovskými skalami a z nich jsme rovnou pokračovaly na vlak. Celý výlet jsme měly krásné počasí, daly jsme si pěkně do nohou a statečně jsme uťaply okolo 12 km. Myslím si, že jsme si to všechny užily.

Skautské listy září 2020

Zde si můžete přečíst skautské listy za září 2020

Download PDF

Benjamínci v ZOO

119195373_3662269817139018_1428651171094363494_o.jpg

V sobotu 12.září 2020 jsme s Kulíšky vyrazili do zoo. Sešli jsme se na autobusovém nádraží a vyrazili do Dvora Králové. V autobuse jsme museli mít roušky, ale cestu jsme zvládli bez problémů a autobus nás vysadil přímo před zoo. Cestou na povídání o želvách jsme prošli pavilón plazů a pavilón ptáků. Pak jsme si prolezli africké domečky, dali si svačinku (Ps: asi už třetí svačinku) a pokračovali na povídání o slonech. Koukli jsme se na šelmy a těšili se na oběd a na dětské hřiště. Myslím že hřiště byl největší zážitek, děti tam zvládly běhat 2 hodiny. Po obídku jsme se nacpali trdelníkem a jeli se podívat na safari Afrika truckem. Cestou nám pár dětí usnulo a odpočinulo si, ale jakmile jsme zastavili, tak už byly nastartovaní na zmrzlinu, hranolky, pizzu, cukrovou vatu,...Tak jsme si dali zmrzlinku, s tím že jim to bude muset stačit. (To že po zmrzlince vytáhly svačinky asi ani nestojí za zmínku). Cestou na autobus jsme si řekli, že je uťapeme, jenže po tom, co jsme dorazili na autobusové nádraží, začaly hrát na babu. Opět svačinka. Když jsme jeli autobusem furt se nezastavily a hopsaly tam jako hopíci. Pak jsme se zasekli v koloně na delší dobu a naši benjamínci začali potřebovat čůrat. Naštěstí pan řidič byl tak hodný, že nám otevřel dveře a všechny děti vyběhly čůrat do příkopu.(Jistě zážitek pro celý autobus i pro celou kolonu). Nakonec všichni benjamínci dostali na památku kelímek a šťastní odešli s rodiči domů.

Veronika Rysková

VIDEO tábor Dubinka 2020

Zde si můžete prohlédnout video, jak vypadá náš tábor: ZDE

 

Tábor Dubinka 2020

DSC05621.jpg

Na přelomu července a srpna jsme strávili krásných 14 dní na skautském táboře nedaleko obce Borovnička u Staré Paky. Tématem letošního tábora bylo cestování časem. Pomocí magické brány jsme se každý den přesouvali do jiného období a prostřednictvím her si tak vyzkoušeli třeba poznávání příšerek a obranu města ve starověkém Řecku, kriminálku se skládáním popisu pachatele v době první republiky a také péči o poválečného sirotka. Všechny táborníky čekal letos 2-3denní výlet s krosnou, během kterého se mladší děti podívali k nedalekému větrnému mlýnu v Borovnici, na naše staré tábořiště a k rybníku, zatímco naši starší účastníci vyrazili dokonce na přechod části Krkonoš.

Jsme moc rádi, že se tábor mohl nakonec i přes různá koronavirová opatření uskutečnit, že jsme ho všichni zvládli ve zdraví, a pevně věříme, že si ho všechny děti užily, jak nejlépe to šlo.

Marie Půhoná

Oslavy 30let svobodného skautingu

78371277_10211875773129526_2261981961373351936_n.jpg

Dne 6. prosince se u nás ve skautské klubovně konaly oslavy 30let svobodného skautingu. Akce byla určená pro širokou veřejnost a podívat se tak mohl přijít kdokoli. Historie českého skautingu je trnitá. Skauting byl 3x zakázán a naštěstí i 3x obnoven, poprvé byl zakázán v rocích 1940-1945 nacisty, podruhé 1950-1968 a potřetí 1970-1989 komunisty. Od roku 1989 tak slavíme 30 let svobodného fungování. Celé oslavy začaly v 18. hodin, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout fotografie stěžerského střediska a dát si malé občerstvení. V 19. hodin byl slavnostně zasazen strom za klubovnou a proslov. Poté jsme shlédli 2 skautské filmy - Hledání lilie a Jednou skautem, navždy skautem. Celá akce se velice vydařila, moc děkujeme všem návštěvníkům a přejeme skautingu neomezené roky svobodného fungování.

Alena Půhoná

Skautský muzikál 2019

IMG_5073.JPG

Dnes 23.11.2019 se v Chlumci nad Cidlinou konal Skautský muzikál. Pořádal se v místním Klicperově domě. Do Chlumce jsme vyrazily již v pátek večer a s ostatními středisky jsme si zahráli pár her. Druhý den dopoledne se v divadle ještě zkoušely všechny muzikály. Odpoledne se už jelo na ostro. Shlédli jsme představení z Chlumce nad Cidlinou, Třebechovic pod Orebem, Českých Budějovice, Pardubic a Svitav. Po ukončení celého hudebního programu nás čekalo vyhlášení a noční hra v zámeckém parku. Vyhrály jsme cenu za nejlepší kulisy a masky. Celou akci jsme si velice užily.

Alena Půhoná

Drakiáda 2019

IMG_5030.JPG

Jako každý rok se na poli u stěžerského hřbitova konala drakiáda, kterou organizovali skauti. Pokud jste na tuto akci zavítali, i přes chladné počasí, mohli jste se ohřát u ohně, zasoutěžit si v různých soutěžích, opéct si jablka, či se ohřát teplým čajem nebo se jen dívat a ohřívat se u ohně. Pokud jste si s sebou vzali draka po celou dobu jste ho mohli pouštět a od 15:00 jste se mohli zapojit i do různých soutěží. Například do soutěže o to, který drak létá nejvýše nebo krásnějšího, nejmenšího, největšího a nejoriginálnějšího draka. Výherci dostali drobné ceny, ale na konci si všichni zasloužili odměnu. I přes chladné počasí byla akce povedená a účast hojná, za což bychom vám chtěli moc poděkovat.

Koutníková Eliška

Výprava světlušek do Slatiňan

148409424.jpg

Byli jsme na lanové dráze. Bylo to super. Potom jsme šly na rozhlednu a potom jsme šly na Kočičí Hrádek. Nakonec jsme šly na koně.

-Eliška S. (7 let)

Svojsíkův závod - krajské kolo

IMG_4249.JPG

Dne 15.6.2019 jsme se zúčastnily krajského kola Svojsíkova závodu, do kterého jsme postoupily ze základního okresního kola. Když jsme přijely, postavily jsme stany a proběhl slavnostní nástup. Poté jsme již vyrážely na první modul závodu a to byly Brány, tedy 8 stanovišť a každé stanoviště musí být projito 2x různým členem z hlídky, je to tedy stanoviště pro jednotlivce. Soutěžily jsme v: logickém myšlení, znalosti přírodnin, obsluze technického zařízení s návodem, překonání se, fyzické zdatnosti, manuální zručnosti, dopravních pravidlech a všeobecných znalostech. Poté následoval modul Závod, kde jsme soutěžily v disciplínách první pomoci, krizové situace, vyhledávání informací, řešení konkrétního problému, pozorování a všímavosti a paměť. Večer nás čekal modul Přežití, při kterým jsme měly uvařit v časovém limitu 1 hodina buřtguláš pro celou hlídku a 30 bramborových chipsů v dané velikosti. Předčasně nás vyhnala bohužel bouřka. Poté jsme jídlo snědly a šly spát. V noci nás pořadatelé vzbudily a vyrážely jsme na další část modulu Přežití a to na trasu dle mapy, která testovala znalosti navigace a připravenosti. V neděli už nás čekalo pouze vyhlášení výsledků. Tento rok jsme se umístily na 9. místě, konkurence byla veliká a hlídky byly opravdu dobré. Příště na sobě více zapracujeme a snad již získáme vysněné 1.místo. Závody jsme si velice užily.

Eliška, Ája, Sofča, Zuzka, Nela

Intercamp Holandsko 2019

IMG_4154.JPG

Dne 5.-10.června se naše středisko zúčastnilo mezinárodní akce Intercamp v Holandsku. Naše cesta až na pár zádrhelů probíhala hladce. První noc jsme zastavili na parkovišti u benzinky u Drážďan a přespali pod širým nebem, brzo ráno jsme se opět vydali na cestu. Dojeli jsme do městečka Harderwijk, kde jsme navštívili Delfinárium, kde jsme viděli neuvěřitelnou show mrožů, lachtanů a delfínů. Následně jsme si prošli toto nádherné městečko a jeho pobřeží a vydali se na cestu do skautského kempu na přespání. Další den jsme se již vydali na cestu přímo na Intercamp. Našim úkolem pak bylo postavit teepee, stany a vybalení věcí. Čtvrtý den jsme měli připravené různé aktivity na plaze - živý stolní fotbálek, házení houbou přes "síť", skákání v pytli ve třech, dopravování vody rourami, potisk triček, výrobu turbánků a přívěsků, vypalování do destiček a mnoho dalšího. Pátý den jsme vyrazili na hike, což byl výlet po městě s aktivitami - např. jedení zavěšeného perníku bez rukou, provléknutí celé družiny pneumatikou od cyklokola atp. Večer se pak konal Food Festival, při kterém každý mohl ochutnat jídlo z jiných zemí, my jsme připravili bramboráky. Každý večer pak na Intercampu byla hudební party, při které jsme si mohli zatancovat. V pondělí jsme se sbalili a vyrazili na cestu domů.

Intercamp jsme si moc užili a už se těšíme na příští rok do Velké Británie.

Skautky - Kája, Dája, Nela, Eliška

Malá Skála

IMG_3783.JPG

V pátek 17.května se světlušky, vlčata, skauti a skautky vydali na Malou Skálu. Nastoupili jsme všichni do vlaku a dojeli na místo. Následně jsme šli do kempu, kde jsme se rozdělili do skupin a začali si stavět stany. Večer jsme si ještě zahrály nějaké hry a šli spát. 

V sobotu nás čakal výlet na raftech po řece Jizeře a zpět po stezce na koloběžkách až do kempu, kde jsme se převlékli a šli si do řeky namočit nohy. Večer jsme si zahráli hry a potom nás čekal ohňostroj. Celý den byl velice podařený a všichni si ho moc užili. 

V neděli jsme si dopoledne udělali výlet na Vranov. Maruška nám udělala prohlídku všech zákoutí Vranova. Po navrácení zpět do tábořiště jsme si zabalili věci, složili stany a uklidili po sobě. Nakonec ještě někteří otužilci vyrazili na "procházku" po jezu, voda byla studená, ale i přesto se většina skautek v jezu vykoupala a neskutečně se u toho nasmály. 

Celý víkend jsme si všichni moc užili a těšíme se na další akci. 

Daniela Vítová

Čarodějnice

20190430_171006.jpg

Dne 30.4. jsme pořádali jako tradičně čarodějnice. Pro děti bylo připraveno mnoho soutěží, například výcvik pavouků, kde děti pomocí foukání dostávaly pavouky z bodu A do bodu B. Dále soutěž zvaná kosí svačinka, čarodějný pytel, kde děti po hmatu poznávaly věci, hod ropuchou do rybníka, odvaha - sáhnout do 3 nádob, do kterých není vidět, v jedné byly myšky, v druhé sliz a ve třetí červíci a vytáhnout balonek a soutěž pavouk - nasbírej co nejvíc zvířátek z pavoučího domečku a nenech se chytit. 

Po soutěžích následovaly skautské tanečky, čarodějné pokusy a lampionový průvod. Pak již následovala volná zábava, poslech hudby a dobré občerstvení.

Akce byla velice povedená a všichni si ji doufejme užili.

Karolína Vachová

Horolezecká stěna - skauti a skautky

IMG_3644.JPG

Jednoho dne jsme se vydali na horolezeckou stěnu v Hradci Králové. Sraz jsme měli před obchodním domem Futurum, kde jsme se hromadně sešli a šli směrem k horolezecké stěně. Nejprve jsme zkoušeli lézt na stěnu pro začátečníky nebo malé děti - bolder. Všichni si ho postupně prolezli a následně jsme šli na stěnu velkou. Ve skupince jsme si půjčovali sedáky a postupně lezli a zkoušeli různé obtížnosti stěn. Celá akce byla velmi úžasná a byla určená pro skauty a skautky a moc se povedla.

Adéla Šrotová

Dubinka - sv.Jiří 27.-28.4. 2019

20190427_194238.jpg

Skautská Dubinka začínala v sobotu 27.4.a končila 28.4. Měli jsme sraz na hlavním nádraží v Hradeci Králové kolem 7:45, poté co jsme se nahlásili vedoucím, dali jsme batohy do auta a šli na vlakové nádraží,aby jsme odjeli na Dubinku.Když jsme vystoupili z vlaku,tak asi po 200 metrech nás zastavila paní starostka,která nám ukázala kulturní dům.

Vytáhli jsme batohy z auta a dávali jsme si je do kulturního domu. Pak jsme pomáhali vedoucím vytahovat a odnašet nádobí a všelijaké různé věci.Vedoucí nám řekli,že pro nás chystají velké překvapení: že si budeme malovat na vaky.Po uvaření oběda jsme se najedli a pak jsme šli hrat různé hry.Kolem 16:30 jsme šli skládat Skautský slib. Pája zapálila slibový oheň a mohli jsme jít na skládání slibu.První šly světlušky, jako druhý šli vlčata,jako třetí šly skautky a jako poslední šli skauti. Po slibovém ohni jsme se vyfotili a šli zpátky do kulturního domu.

V neděli po snídani jsme se oblékli,sbalili veci a šli na vlak,který nám jel až do Hradce Králové. Domů se nám nikomu nechtělo,protože to tam bylo vážně super.

Adéla Dlabová

Svojsíkův závod 6.-7.4.2019 - okresní kolo

IMG_3346.JPG

V sobotu 6.4.2019 nadešel náš dlouho očekávaný den - Svojsíkův závod základní kolo, který se koná vždy jednou za 2 roky. Závody začínaly tím, že se všichni skauti sešli u stěžerské tělocvičny a to konkrétně Chlumečtí, Třebechovičtí a Stěžerští skauti. Tam si všichni odložili své krosny a vydali se ke klubovně. Tam celý závod začal zahajovací scénkou, kdy nám jeden člen uvízl ve Vesmíru a naším úkolem bylo ho během závodu zachránit. Celkem závodilo 11 družin, které se hned v úvodu závodu musely vydat do obchodu na nákup surovin na oběd. Pak se již všichni vydali na start a závod odstartoval. Závod měl 6 stanovišť (zdravověda, vyhledávání informací, vaření oběda, orientace, fyzická zdatnost, krizové situace) + brány, kde bylo dalších 8 stanovišť- balení batohu, historie, dopravní značky, poznávačka rostlin a živočichů, manuální zručnost, tvořivost, šifry a uzlování. Celý závod byl velmi povedený naše 4 stěžerské hlídky se umístily na krásném 6.místě, 4.místě, 2.místě a 1. místě. Hlídka skautek, které závod vyhrály, postupují do krajského kola Svojsíkova závodu, který se bude konat v červnu.

kolektiv skautek

Skautské tanečky 30.3.2019

IMG_3282.JPG

V sobotu 30.3.2019 jsme jako skautky měly akci Skautské tanečky, kdy jsme si užívaly sobotu tancováním a drobnou přípravou na závody. Jako první úkol jsme si měly vybrat jídlo, které budem vařit k obědu,pak jsme měly 5 minut na nákup surovin, které potřebujeme. Po návratu z obchodu jsme se převlékly a šly tancovat a učit se choreografii, kterou budeme tančit na čarodějnicích. V poledne jsme si šly uvařit oběd, na který jsme měly jen 1h. a 20min včetně vykopání ohniště, zapálení ohně, umytí nádobí, najedení a úklidu ohniště. 2 skupiny vařily krupicovou kaši a 1 skupina mela špagety. Potom jsme si vyráběly sukýnky z tylu a skladaly z origami ptáčka. Během dne jsme i stavěly stan, dělaly poznávačky rostlin a živočichů a trochu jsme trénovaly i šifry. 

Šárka Ryzáková (skautka)

Návštěva FN HK - Jednotka intenzivní péče

IMG_3222.JPG

Ve čtvrtek 21.března 2019 jsme navštívily Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kde byl den otevřených dveří na oddělení jednotky intenzivní péče. Na JIP jsme se dozvěděly mnoho zajímavých informací o fungování oddělení, prohlídly si vybavení, které se na tomto oddělení používá a mnohé jsme si mohly i vyzkoušet. Kdo z nás chtěl, mohl si nechat i udělat test na krevní skupinu. Nakonec jsme se dostaly do místnosti, kde nám zdravotnický personál řekl jak správně volat záchrannou službu, co jí při volání sdělit a jakým způsobem se nyní přistupuje k první pomoci. Vyzkoušely jsme si i resuscitaci. Návštěva nemocnice byla pro nás, jako skautky velmi zajímavá a obohacující. Doufáme, že možnost navštívit JIP budeme mít i příští rok. 

kolektiv skautek

Drakiáda

IMG_2176.JPG

Jako každý rok, se u nás ve Stěžerách dne 14. 10. 2018 pořádala drakiáda. Konala se na poli za místním hřbitovem. Děti si přinesly draky různých druhů, typů, tvarů, velikostí i barev. Samozřejmě se také soutěžilo. Děti soutěžili o nejmenšího a největšího draka a poté se vyhlásila i soutěž o nejkrásnějšího a nejdéle létajícího draka. Na vítěze čekala spousta krásných cen. Děti zažily spoustu zábavy a her. Nechybělo ani občerstvení. O vše se postaralo skautské středisko Střela Stěžery. Všichni si tento den náramně užili a doufáme, že se příští rok opět všichni sejdeme.

Skautský muzikál

V sobotu 24. 11. 2018 jsme se zúčastnili skautského muzikálu v Chlumci nad Cidlinou. Skauti z jiných středisek si pro nás připravili představení. Všechna předvedená představení byla velmi povedená. Porotci se shodli, že nejlépe se povedl Chlumci. Jejich představení se jménem „Lovestory“ bylo velmi vtipné a propracované. Kromě muzikálů byly pro nás také připraveny workshopy, na kterých jsme si mohli vyrobit náramky. Dále jsme si mohli vyzkoušet žonglování s Martinem. Přesto že jsme v letošním roce neměli připravené žádné představení, příští rok se určitě zúčastníme a i my předvedeme, co umíme.

Průvod ke 100 letům

IMG_2193.JPG

Zhruba v 5 hodin jsme přišli ke Střední škole ve Stěžerách. Poté začalo zahájení, kde se zpívalo a po chvíli přijela na koni jedna z průvodových postav ztvárňující T.G. Masaryka. Po proslovu jsme vyrazili reprezentativně v čele průvodu s vlajkami České republiky a skautského střediska Střela Stěžery. Průvod vedl kolem konzumu, základní školy, obecního úřadu a cukrárny. U každého stanoviště zahráli žáci základní školy historickou scénku. Celý průvod se v závěru přemístil zpět k obecnímu úřadu, kde se k historii obce Stěžery vyjádřila i paní starostka. Po skončení průvodu jsme se přesunuli ke skautské klubovně, kde bylo připraveno občerstvení. Jsme rády a patřičně hrdé, že jsme mohly reprezentovat a vést průvod.

Podzimní Praha

45433186_10209778025327142_761835805701308416_n.jpg

V sobotu 3.listopadu 2018 se konala akce „Podzimní Praha“, které se zúčastnilo celé středisko. Účast tedy byla od nejmladších benjamínků po nejstarší skauty. Celé středisko jelo objednaným autobusem, proto byl počet míst omezen. Cesta proběhla hladce. V Praze jsme šli všichni na Vyšehrad, na kterém jsme navštívili hrob A. B. Svojsíka. Jako každý rok se zapalovala skautská lilie z čajových svíček. Poté si skauti a skautky prohlédli i hroby slavných osobností a následně pro ně byla připravena naučná hra slavných osobností pohřbených právě na Vyšehradě. Ostatní členové se rozdělili dle naplánovaných aktivit. Benjamínky čekala procházka v pražské ZOO. Vlčata navštívila Technické muzeum a následně i novou budovu Národního muzea, kde byla výstava Noemovy Archy. Světlušky navštívily Skautský institut, kde je čekala hra „O pražský medailonek“. Mezitím se skautky a skauti přesunuli do Národního muzea na výstavu k výročí 100 let Československa a následně do nové budovy Národního muzea na výstavu Světlo a život a Noemova Archa, kde se potkali i se světluškami a vlčaty. Nakonec se společně všichni vydali na Hlavní nádraží a autobusem se vrátili domů. Všichni si výlet do Prahy užili a získali spoustu nových vědomostí. Už teď se na příští výlet do Prahy těšíme.

Po stopách Jetyho 2019

IMG_2861.JPG

O víkendu 11.- 13. 1 naše středisko vyrazilo na hory. Po příjezdu nás čekala cesta na chatu a ubytování. Večer jsme si zahráli nějaké hry. V sobotu nás čekalo celodenní putování po stopách Jetyho, kterého jsem ani letos neviděli. Celý den jsme jezdili na sáňkách. V neděli dopoledne si někteří z nás zalyžovali na kopci vedle chaty. Odpoledne jsme si zabalili věci a vyrazili domů. Všichni jsme si akci užili a těšíme se na příště. Snad Jetyho už konečně najdeme.

kolektiv skautek

Okresní kolo závodů vlčat a světlušek

IMG_0575.JPG

V sobotu 7.dubna 2018 se stěžerské světlušky a vlčata zúčastnili okresního kola závodů vlčat a světlušek v Třebechovicích pod Orebem, které se koná vždy jednou za 2 roky. Tento rok bylo zasazeno v symbolický rámec Harryho Potera.

Náplní závodů je vždy otestovat, co se děti ve věku mezi 7-10 let během schůzek, akcí a táborů naučily. Pro děti bylo připraveno 8 stanovišť, každé zaměřené jiným směrem – logické myšlení (šifry), manuální zručnost (zabalení balíčku, nadepsání adres, nalepení známky), vztah k vlasti (znalost hymny, vlajky, znaků), zdravověda (první pomoc, ošetření zranění), kuchařská dovednost (ukrojení, namazání a ozdobení chleba), dopravní značky, fyzická zdatnost (překážková dráha), vyhledávání informací (schopnost poradit si, kde informaci vyhledat – dětem byla k dispozici knihovna a počítač s internetem). Na každém stanovišti bylo hodnoceno i zahlášení hlídky při příchodu na stanoviště, její chování a spolupráce. Za Stěžery startovaly 2 hlídky světlušek: Sněžné sovy – Adéla Dlabová, Michaela Vítová, Ema Hloušková, Adéla Cucyková, Tereza Nováková, Alžběta Balcarová a Emma Šrotová. Lištičky – Kristýna Karlová, Adéla Aliňáková, Klára Šafaříková, Dorota Chaloupková, Barbora Jelínková, Vanesa Rottová a Kateřina Kubínová. A 1 hlídka vlčat: Hackeři – Martin Rolín, Daniel Hlavatý, Tomáš Smetana, Jan Zrzavý, Antonín Tobolka, Lukáš Šikula, Dominik Ryska a Jakub Tlučhoř.

Hlídky se během roku pečlivě se svými vedoucími připravovaly a své znalosti v závodech zúročily. Hlídka Hackerů vyhrála v kategorii vlčat 2. místo a hlídka Sněžných sov v kategorii světlušek vyhrála dokonce místo 1., obě tyto hlídky postupují do krajského kola, které se bude konat v květnu v Novém městě nad Metují. Naše Lištičky se umístily na krásném 6. místě.

Závody si všichni velice užili a budeme držet palce do dalšího kola závodů vlčat a světlušek.

Víkend v Holicích

IMG_0961.JPG

O víkendu 1.- 3.června jsme vyrazili do Holic. Skautky vyrazily na kolách a ostatní se vydali autobusem. I přes malé přeháňky nám počasí celkem přálo. U chatek Holických skautů na nás čekala spousta her a vzájemné čištění zubů, kde se všichni nasmáli. V sobotu jsme měli každý svůj program. Světlušky se vydaly do minizoo v Častolovicích, vlčata hrála celý den dobrodružnou hru v lese s úkoly a skautky se skauty se vydali na kolách do muzea Emila Holuba, na oboru zubrů a do arboreta ve Vysokém Chvojně. Odpoledne nás pak čekalo koupání v rybníku u chatek. Večer nemohlo chybět ani promítání filmů. V neděli jsme si zabalili věci a vydaly se zpátky. Skautky se skauty opět na kolech přes Kolibu a rozhlednu Milíř až do Stěžer. Za celý víkend jsme ujeli 70km na kolech. Víkend jsme si moc užili.

Markéta Suchánková

Mezi poli, mezi lesy

ab.jpg

Již tradičně si u příležitosti zahájení školního roku skauti a skautky pro stěžerskou základní školu připravili akci Mezi poli mezi lesy. V letošním roce musely děti pomoci dvěma cestovatelům najít ztracenou cestu do Stěžer. Překonat přitom musely mnoho úkolů - na dřevěných lyžích projížděly lyžařské areály, na koloběžkách přivážely dárky, typické pro některá česká města, stavěly věž stěžerského kostela, zachraňovaly ztraceného kamaráda na raftu a mnoho dalšího. Splněním každého z úkolů také získaly všechny týmy kousek skládačky, ze které jim na konci vyšel obrázek stěžerského zámku. Doufáme, že si všichni žáci tuto společně připravenou událost užili a už nyní se těšíme na další (snad alespoň stejně vydařený) ročník.

Dája Vítová a Maruška Půhoná

Skauti zdraví z tábora

IMG_1219.JPG

Stěžerští skauti si nyní užívají na svém táboře na Dubince u obce Borovnička. Kromě nás sem přijela část svého léta strávit i skupina skautů z Dánska a dva skautští vedoucí z Anglie. Celý tábor jsme si ale nejdříve museli sami postavit, s čímž nám přijela pomoct i řada roverů a přátel skautingu, za což jim vřele děkujeme. Díky krásnému počasí jsme si užili již několik vodních bitev a skluzavek, ale hrajeme samozřejmě i mnoho dalších her propojených naším letošním celotáborovým tématem řeckých bohů. Mimo to jsme se ve středu pustili do vaření našich výborných borůvkových knedlíků a večer si zapálili první táborový oheň doprovázený mimo klasického zpěvu s kytarou i řadou českých a mezinárodních říkanek, tanečků i pokřiků. Ve čtvrtek poté následoval výlet k rybníku v Levinské Olešnici, kde už na nás čekali vypůjčené kánoe a paddleboardy, ke kterým jsme ještě přidali naše vlastnoručně vyrobené vory a užili si tak celý den u vody. V pátek jsme samozřejměnemohli vynechat pozorování zatmění Měsíce. Ač se nám zpočátku dlouho schovával za velkým mrakem, nakonec přeci jen vylezl a starší děti, které ten den přespávaly pod širým nebem, mohly při jeho svitu usínat. Nyní jsme v půlce tábora, takže si užíváme návštěv rodičů, prarodičů, sourozenců a příbuzných a už se nemůžeme dočkat druhého táborového týdne. Čeká nás toho ještě spousta – výroba lapačů snů, blanket ball,noční hry i spousta výzev. Držte nám tedy palce, ať vše vyjde tak, jak si přejeme, a děti si tak mohou užít tábor na maximum.

Krajské setkání vůdců 2018

IMG_2335.JPG

Od víkendu od 9. do 11. listopadu 2018 se většina našich vedoucích vydala na krajské setkání skautských vůdců do Hostinného.

Hned v pátek jsme zahájili program seznámením s naší krajskou radou, jejími členy a fungováním a následně se rozdělili na dva nabízené programy tohoto večera. Zatímco někteří z nás se vydali hrát večerní hru a načerpat tak nápad na aktivitu, kterou můžeme uskutečnit třeba i na některé z našich výprav nebo táboře, jiní se vydali na debatu s krajským hejtmanem Jiřím Štěpánem a současným poslancem a zároveň vedoucím semilského skautského střediska Janem Farským.

V sobotu a neděli jsme poté vystřídali několik různorodých bloků zaměřujících se snad na vše prací s jednotlivými věkovými skupinami počínaje a skautským managmentem, personalistikou a prací s elektronickými systémy konče. Mimo to také víkend nabídl odreagování v podobě sportovního turnaje a divadelního představení se skautskou tematikou. Významnou součástí setkání bylo ale i setkávání s dalšími skauty, sdílení podobných radostí, ale i problémů a hledání jejich řešení.

Pro všechny vedoucí bylo toto setkání rozhodně příjemnou možností odreagování i vzdělání, šancí popovídat si o tom, na co při akcích a výpravách s dětmi nezbývá čas a o trošku hlouběji poznat sami sebe i ostatní, a tak doufám, že mohu za všechny říci, že za něj naší krajské radě velmi děkujeme a těšíme se za dva roky opět na další.

Maru Půhoná

NAPŘÍČ PRAHOU PŘES 3 JEZY

20180928_122240.jpg

Dne 28.9. se konala akce napříč Prahou přes tři jezy. Je to akce pořádaná pro skauty z celé republiky, kdy je možné sjet úsek od Vyšehradu až po Tróju na lodích. Tento úsek je k splutí pouze jednou ročně. Akce je velice žádaná a účastnilo se jí na tisíc zájemců. Vyrazili jsme od klubovny ve Stěžerách a těšili se na zážitky, které nám akce přinese. Když jsme dojeli do Prahy, nadšení stále stoupalo a všichni se vrhli do nafukování raftů, třídění pádel a vest. Před vyplutím jsme si dali ještě svačinu a rozdělili se do posádek. Naše plavba začínala plutím kolem Vyšehradu, cestou jsme shlédli i další památky historického centra Prahy jako Karlův most, Národní divadlo, z dálky jsme viděli i Pražský hrad. Zpívali jsme si námořnické písně a řekou jsme svištěli jako piráti všech moří. Žádnou z našich posádek nepohltil ani jeden jez. Všechny jezy hlídala záchranná vodácká služba, takže nebylo čeho se bát, vyklopeným lodičkám ochotně hned pomáhali. Při proplouváním pod Karlovým mostem nám fandilo a mávalo spoustu turistů na pozdrav. Cesta nám rychle, ale příjemně ubíhala a než jsme se nadáli, dopluli jsme do cíle naší cesty spokojení a trochu vyčerpaní. Vytáhli jsme rafty z řeky na louku, kde jsme čekali na náš autobus. Na vyfouknutých raftech jsme si chvíli odpočinuli a načerpali sluníčko, které nám ten den opravdu přálo. Akci jsme si moc všichni užili a již teď se těšíme na další ročník J

Verča Rysková

Otvírání klubovny

IMG_2683.JPG

Slavnostní otevření klubovny se uskutečnilo v sobotu 20. října 2018. Již ráno jsme se sešli, abychom vše připravili. Bylo potřeba uklidit klubovnu, poklidit okolí klubovny, připravit stoly a židle na sezení a v neposlední řadě také občerstvení. Začali se zde scházet lidé, kteří měli zájem naši klubovnu vidět. Maruška uskutečnila komentovanou prohlídku naší klubovny a lidé měli možnost prohlédnout si naši novou klubovnu i zevnitř. V prvním patře probíhalo promítání fotografií ze stavby klubovny. Myslím, že si všichni akci náramně užili a doufám, že se jim naše klubovna líbí tak, jako nám.

Krajské kolo závodů vlčat a světlušek

707421265.jpg

Víkend 18.5.-20.5. byl pro několik vlčat a světlušek velmi náročný. Konalo se krajské kolo závodu do kterého naše hlídky postoupily z kol okresních. Událost je to výjimečná protože závody vlčat a světlušek se pořádají pouze jednou za dva roky.

Letošní kolo se konalo u skautů v Novém městě nad Metují.

Celý víkend se nesl v duchu oslav 100 let republiky. Po celou dobu plnění disciplín děti získávaly karty do časové osy uplynulých sto let. Již v pátek se konala první disciplína, kde děti prokázaly umění logicky uvažovat při luštění zašifrovaných zpráv a získaly tak informace o roku 1918. V sobotu děti procházely cestu po Novém městě kde bylo připraveno 7 disciplín.

Prvni stanoviště bylo s motivy První republiky. Seznámily se s Tomášem Baťou a prokazovaly svou manuální zručnost. Připravili ohniště, měli složit origami krabičku, zavázat tkaničky. Na celý úkol měly děti pouze 15 minut.

Jejich putovani je přivedlo k druhe světove válce, na tomto stanovišti ošetřovali raněné. Organizátoři závodu si dali záležet a rozbitá kolena dobrovolníků vypadala jako opravdová.

Příběh na vedl k Vítěznému únoru v této disciplíně děti na příběhu rozlišovaly, co je špatné chování a ne, řešily projevy šikany a poznávaly důležitá telefonní čísla. U novoměstského muzea jsme prožívaly období vlády jedné strany. Děti zde ukázaly svou šikovnost ve vyhledávání informací. K dispozici měly jízdní řád, mobil, tablet a mapu.

Na louce pod mostem si děti připomely Prazske jaro. Tato disciplína byla vztah ke skautingu a vlasti. Děti pomocí QR kódů získávaly otázky na které odpovídaly v pracovním listů.

Poté jsme došli k období normalizace, děti zde závodily ve fyzické zdatnosti při přechodu pres hranice.

Nedaleko získaly děti informace o sametové revoluci. Jejich úkolem bylo mimo jiné najít svou polohu na mapě.

Na posledním stanovišti jsme si vysvětlili rozpad ČeskoSlovenska a soutěžili jsme ve znalostech dopravních značek.

Po dlouhé a náročné sobotě jsme navštívili kino s českým filmem "Páni kluci".

Poslední disciplína se konala až v neděli. Vrátili jsme se do roku 2018 a soutěžili ve znalostech naší přírody. Čekaly na nás obrázky zvířat, živá zvířata i rostliny v květináči.

Celý víkend jsme ukončili přáními České republice ke stoletému výročí a s přátelským pozdravem se rozloučili.

Nepodařilo se nám sice závody vyhrát, ale děti si je velmi užily. A my doufáme, že v nich zůstanou střípky novodobé historie.

Zimní radovánky 2018

IMG_0205.JPG

Od 5. do 7. ledna se skautky společně se skautkami z Třebechovic a Chlumce vydaly na běžky do Rokytnice v Orlických horách na chatu Třebechovického Sokola. V pátek večer jsme si daly večeři a potom hrály hry, chvilku si povídaly a potom šly spát. V sobotu ráno jsme se nasnídaly a zabalily a autobusem vyrazily na Šerlich. Jely jsme asi 5 km a zastavily se na chvíli v bufetu a zase vyrazily. Následoval velký kopec dolů, který jsme někteří zvládly a někteří popadaly. Dále jsme zase jely do kopce, cestou si udělaly pár přestávek. Ujeli jsme dalších 10 km a zase si sedly do bufetu. Poté jsme jeli 2 km z kopce a sedly si na svačinu. Dojely jsme až do Říček v OH, odkud nás odvezl ski bus zpět do Rokytnice. Večer jsme ještě chvilku poseděly a šly spát. Další den jsme se nasnídaly, sbalily všechny věci a jely domů. Výlet se nám moc vydařil a těšíme se na další.

Barora Novotná

Po stopách Jetyho

IMG_0046.JPG

Výlet Po stopách Jetyho nám začal v pátek, kdy jsme od klubovny vyrazili auty do Horní Malé Úpy, z parkoviště jsme pak za svitu čelovek nesli na zádech do kopce k chatě batohy a na saních táhli lyže. K večeři jsme měli párek v rohlíku, zahráli si pár her a šli načerpat síly na další den. Ráno jsme se nasnídali a vyrazili na skibus, který nás odvezl na Pomezní boudy, odkud jsme šli ke kostelíčku a následně jsme sjeli k chate Rusalka a tak se nám cesta dolu líbila, že jsme "ukecali" mini rolbičku,aby nás vyvezla ještě jednou nahoru a dali jsme si kopeček jeste jednou. V rolbě pro 8 osob nás tak jelo 20 + 9 sání. Po odpočinku na Rusalce jsme sjeli dolů, kde na nás čekal ski bus a odvezl nás zpět pod kopec u chaty. Pak nás čekal výšlap k chatě a následně jsme si dali do večeře klouzaní u chaty a odpočinek. Po večeři jsme se všichni připravili na noční sjezd na sáňkách za svitu čelovek. Bylo to dobrodrůžo, pak jsme kopec ale opět museli vyšlapat, chvíli se klouzali u chaty a večer jsme hráli hry - lidské pexeso, pantomimu v týmech a další hry. Poté spokojeně už do postýlek. V neděi ráno, ti co měli lyže vyrazili na lyžovačku u chaty, svah není upravovaný a tak nastaly 2 možnosti - 1.svah si ušlapat a tím upravit, anebo jezdit free ride, jednohlasně odhlasovaná varianta free ridu, dětem to ale moc šlo a užívali si to za krásného svitu slunce a teploty -7stupňů. Druhá část se vydala sáňkovat. Po pozdním obědě jsme pak vše sbalili, uklidili chatu a vydali se na saních, na kterých byly přidělané lyže, batohy apod. dolů k autům. Akce se velice vydařila a těšíme se na další.

Pavla Dufková

Vlčí rokle

537537750.jpg

V sobotu 3. až 4. března se konala akce Vlčí rokle. Na tuhle akce nejeli jenom stěžerští skauti, ale i skauti z Třebechovic a z Chlumce. V 7:40 jsme měli sraz na nádraží v Hradci Králové. Našli jsme správný vlak a usadili se.

V prvním vlaku bylo místo, protože jsme jeli do Chlumce, abychom se neztratili. Poté jsme přesedli do menšího vlaku, který mířil do Ostroměře. Tentokrát jsme museli stát a mačkat se, protože jsme ve vlaku byli stěžeráci, chumečáci a přistoupili i Třebechovice.

Když jsme přijeli do Šárovcovi Lhoty, tak jsme si vysvětlili zábavnou hru, abychom se cestou nenudili. Do vlčí rokle to bylo asi deset kilometrů. Když jsme došli na místo bylo kolem 12 hodin, takže jsme si opekli špekáčky. Poté jsme se rozdělily na dvě části a moje skupina šla hrát velkou hlavní hru a druhá měla jiný program. Hlavní hru jsme si užily, ale po 1 hodině jsme se museli vyměnit a hrát ostatní hry. Hráli jsme třeba srnku a tak dále. Po další hodině jsme šli na vyhlašování. V první skupině jsme vyhráli mi a v druhé někdo jiný. Po hrách odešli ti co na akci nespali a mi co spali jsme šli až za nimi. Šli jsme zhruba 4 kilometry a došli do školy kde jsme měli spát.

Ve škole jsme hráli hry a houpali jsme se na kruzích v tělocvičně. Po hrách jsme šli na večeři, ke které byla bramboračka a sekaná s chlebem. Po večeři jsme si zahráli nějaké hry a šli spát. Ráno jsme si zabalili a šli na snídani, ke které byl makovec nebo sekaná od večeře. Měli jsme chvíli času a potom šli na nádraží, které od školy bylo vzdáleno asi 1 km. Nasedli jsme do vlaku a jeli do Hradce na hlavní nádraží kde si nás vyzvedli rodiče. Tuto akci jsme si užili.

 

Nela Balcarová

Třijezy - 28.9.2017

22117665_10208685565131166_1615120703_o.jpg

Ve čtvrtek 28.9.se naše středisko vypravilo na akci přes 3 jezy, akce se koná pravidelně 28 září, kde jsme na raftech sjížděli Vltavu historickým centrem Prahy. Cestou do Prahy samozřejmě nechyběla ani zastávka v McDonaldu, kde jsme načerpali potřebnou sílu na náročnou plavbu. Když jsme dorazili na místo začali jsme nafukovat rafty, abychom mohli vyrazit na vodu. Kromě krásného slunečného počasí, jsme měli možnost prohlédnout si Prahu i z jiného úhlu, projet se pod Karlovým mostem. Zažít mnoho legrace a dobrodružství. Akci jsme si všichni moc užili. Při cestě domů jsme byli tak unavení, že většina usnula už v autobuse. Byla to skvělá akce a všichni už se těšíme na příští rok.

Markéta Suchánková

Wabiho stopa - Boj o křišťálovou lebku

IMG_0336.JPG

V sobotu 14.října se ve Stěžerách konala skautská akce s názvem Wabiho stopa. Zúčastnili se jí skauti ze Stěžer, Třebechovic a Chlumce nad Cidlinou. Wabiho stopa byla zahájena úvodní scénkou Indiana Jones a krásné archeoložky. Poté byli všichni účastníci rozděleni do týmů. Na cestu se nejdříve vydalo prvních 5 týmů. Cestou museli projít všemi 8 stanovišti a splnit zadané úkoly jako například zdolávali trasu přes zrádné kameny, navštívili vodopády Aztéků a mistra hlavolamů. Za splnění všech úkolů získali účastníci akce malé barevné lebky, které souvisely s tématem akce: "Boj o křišťálovou lebku". Druhá polovina šla zatím do ZOO Stěžery. Jakmile dorazily všechny týmy do cíle, následoval oběd. Po obědě ještě druhá polovina týmů navštívila Stěžerskou ZOO. Týmy, které byly v boji nejúspěšnější, si mohly vybrat odměnu. Ostatní účastníci akce byli odměněni sladkou drobností. 

 

Tereza Tomášková

Drakiáda

20171015_141338.jpg

Na poli za Stěžerama směrem na Hřibsko se v neděli 15.10.2017 ve 14.00 hodin konala drakiáda. Je to každoroční akce, pořádaná skauty pro veřejnost. Počasí se vydařilo, bylo krásně, ale buhužel bylo skoro bezvětří, takže nám to moc nelétalo. Podle počasí se upravily i soutěže. Soutěžilo se o to kdo udrží draka celou písničku ve vzduchu na pětimetrovém provázku, takže se s draky muselo běžet, soutěž byla taky o největšího a o nejmenšího draka, o draka s nejdelším ocasem a o nejhezčího po domácku vyrobeného draka. Celý den bylo k dispozici občerstvení: káva, čaj, vuřty, brambory pečené v popelu a jablíčka pečená na ohni. Akce se nám moc líbila a těšíme se na další.

 

Alena Půhoná

Oslavy 70 let skautingu ve Stěžerách

IMG_0233.JPG

Dne 13.10 v pátek se v našem středisku Stěžery konala akce 70 let našeho skautského střediska, sešlo se spousta lidí. Naši skauti,skautky,
světlušky,vlčata a samozřejmě i rodiče kteří našemu skautu dlouhá léta hodně pomáhali lépe řečeno sešli se všichni co mají či měli s naším střediskem něco společného.
Nejprve jsme rozkrojili dort na počest 70 narozenin Střely, pak jsme si všichni zaspívali nejdřiv u dortu a pak u ohně. Náš bývalý hlavní vedoucí Lišak nám vyprávěl o 70 letech našeho střediska, bylo to velmi zajímave a celé oslavy zakončila ohnivá show od velmi zkušených s ohněm, byla mezi nimi i naše vedoucí světlušek Týna.
Celé oslavy byly velmi záżivné a zábavné, všem se to moc líbilo.

Veronika Vohralíková

Vánoční bazén

Dne 12.12.2017 jsme navštívili aquacentrum v Hradci Králové. Hned při příchodu se nám nepodařilo otevřít uzamčené skříňky, požádali jsme paní, co seděla u vstupu, aby nám je odemkla. Pak už šlo vše jako po másle. Převlékli jsme se do plavek a šli jsme do bazénu. Někteří z nás šli do bazénu a ostatní na tobogán. Na začátku tobogánu byla tma, po 5 vteřinách v horní části tobogánu se objevil svítící pruh a ke konci jsme projeli párou s blikajícími světly. Ve čtvrt na sedm jsme měli sraz před šatnami a společně jsme odešli se převléci. Ve třičtvrtě na sedm si pro nás přijeli rodiče a jeli jsme domů. Moc jsme si to užili.

Natálie Rottová

Halloween

23131984_1979985695577385_2863779459045808943_n.jpg

Ráno naši nejmladší navštívili divadlo Drak, kde si vyrobili loutky. Světlušky a vlčata se vydali do Flyzone, skautky a skauti na Paintball. Všichni si program velice užili a zažili přitom hodně legrace. Po dopolední zábavě jsme se vrátili zpět do klubovny, kde jsme si mohli vydlabat dýně. A samozřejmě nemohla chybět ani stezka odvahy. Letos stezku odvahy přichystali skauti a skautky a děti si ji moc užily, naší odměnou byl jejich úsměv. Po stezce si všichni v klubovně nachystali spaní a šlo se spát. Halloween se vydařil a všichni se už teď těší na příští rok.

 

Sofie Hyblerová

Mezi poli, mezi lesy

21432688_10207385769882251_4990556975134170325_n.jpg

Jako každý rok se konala soutěž pro školu „Mezi poli, mezi lesy“. Tuto akci připravili stěžerští skauti a skautky. Letošní téma bylo, že se královně Jaroslavě ztratily korunovační klenoty a potřebuje rytíře, aby je našli, ale všichni rytíři jsou ve válce, takže potřebuje nové. Všechny děti jsou rozděleny na týmy a připraveny projít výcvikem a najít královniny klenoty. Čekalo je 6 aktivit a všechny byly zaměřeny na něco jiného, například: spolupráce, přesnost, paměť, pantomima. Děti si to moc užily a vítězný tým byl pasován na rytíře.

 

Eliška Koutníková

Skautské listy - září 2017

skautske listy.jpg

INTERCAMP WARENDORF 2017

DSC_7443_(3).JPG

Ve Stěžerách nastal horký čtvrteční večer. Je 1.6.2017, 20:00 hodin. Okolo skautské klubovny je na tuto dobu nezvyklý ruch. „To asi skauti zase někam jedou“, debatují kolemjdoucí. Ano, hurá jedeme na INTERCAMP 2017. Toto celoevropské setkání skautů, které každoročně koluje po evropských státech, letos vyšlo na Německý Warendorf. Naše družina bude reprezentovat v počtu 15 skautů a skautek. Vyrážíme a je před námi zhruba 800 kilometrů plných srandy. Hranice jsme překročili ještě před půlnocí. Okolo půl druhé míjíme Lipsko a na odpočívadle rozkládáme spacáky pod širákem, jsme přeci skauti. Ráno okolo osmé snídáme a za uznalého pokyvování hlavami vstávajících kamioňáků vyrážíme dál na západ. Je poledne a přijíždíme do městečka Warendorf do místního parku, kde je vše rozparcelováno pro jednotlivé kontingenty. Postavit „týpí“ je už pro nás rutina a ihned se stáváme atrakcí pro celý Intercamp. Vztyčujeme naši národní vlajku společně s vlajkou střediska na 9m dlouhý stožár, což po celou dobu pobytu již žádné jiné středisko nepřekoná. Je to krásný pohled, když nad táborem s 3700 účastníky z celé Evropy vlaje Česká vlajka společně s vlajkou střediska „STŘELA STĚŽERY“. V sobotu ráno jdeme na slavnostní zahájení kde zdravici Českého kontingentu přednesli naši skauti Pepíno s Maruškou. Začínají dva dny plné her, výletů a nových kamarádství. Neděle je zakončena festivalem jídla, což znamená, že každé středisko připraví pokrm ze své země a na promenádě pohostí ostatní. My jsme se již tradičně pustili do bramboráků z 25kg brambor. Nechci se chválit, ale naše bramboráky jsou vždy tou pověstnou třešničkou na dortu každého takového food festivalu. Uběhlo to jako voda a je tu pondělí, den balení a návratu do ČR. V poledne je již vše naloženo a posádky nastoupeny v autech. Hned po vyjetí obě posádky kompletně usínají, teda kromě řidičů, ti dokáží udržet svoji pozornost až po šťastný návrat ke klubovně do Stěžer. Byl to nejlepší Intercamp, kterého jsme se kdy zúčastnili. Díky pravidelné účasti a výborně vybudovaným vztahům s českým zastoupením pro Intercamp, jsou nám dveře otevřeny na další ročník, který bude v Belgii. Už teď se těšíme, že to zase bude ten „nejlepší“ Intercamp.

Michal „OLOVO“ Elčkner

VÝSTUP NA IVANČENU 2017

DSCF6182.JPG

Nejprve něco málo z historie: Ivančena je kamenná mohyla v Beskydech pod vrcholem Lysé hory, kterou založil v říjnu 1946 oddíl Junáka z Moravské Ostravy na památku pěti členů „Odboje slezských Junáků“, kteří byli 24. dubna 1945 popraveni v polském Těšíně nacisty. Od té doby sem míří každý rok v sobotu nejbližší 24. dubnu stovky skautů z celé republiky a přinášejí na mohylu kámen.

Letošní výstup vyšel na sobotu 22. dubna. Z našeho oddílu vyrážíme dvěma auty v počtu 12 skautů. Jedou pouze ti nejtvrdší z tvrdých. Jelikož v tomto již jarním týdnu Beskydy postihla sněhová kalamita, zrušili jsme původní plány na velkou dvoudenní výpravu vlakem. Takže jedeme směr Frýdlant nad Ostravicí a přemýšlíme jaký terén nás letos čeká. Bude to bláto ? Nebo 20cm břečky ? Nebo tisícem nohou ušlapaná klouzačka ? Uvidíme ale v každém případě se těšíme. Jsme na místě a vyrážíme z výšky 450 m n.m., lehce prší a po vystoupání prvních 100 výškových metrů se dostáváme do opravdové zimy. Zjišťujeme, že všechny tři varianty terénu o kterých jsme přemýšleli jsou tady. Bláto se mění v břečku a ta v ušlapaný led. Déšť se změnil ve sněžení. Mé chlapce ale nic nezastaví a tak dorážíme na vrchol 940 m n.m. dle plánu a stíháme celý slavnostní ceremoniál za přítomnosti nejvyššího vedení Českého Junáka. Sněží hustě a my po položení kamene s nápisem „Stěžery 2017“ na mohylu vyrážíme na sestup zpět do údolí. U aut se převlékáme do suchých věcí a vyrážíme k domovu. Mise splněna. Myslím, že jsme důstojně reprezentovali náš oddíl a naši obec. Těšíme se na příští setkání u mohyly.

Michal „OLOVO“ Elčkner

SVOJSÍKŮV ZÁVOD 2017

20170408_212955.jpg

V sobotu 8.4. se naši skauti a skautky účastnili okresního kola Svojsíkova závodu v Chlumci nad Cidlinou. Tyto závody mají skauti jednou za dva roky a testují jejich všestrannost. Z našeho střediska jely letos tři hlídky – dvě dívčí a jedna chlapecká.

Na soutěžící byla připravena hromada zapeklitých úkolů. Děti měly úkoly nejen týmové, které řešily společně, ale i samostatné. V týmu například dělaly první pomoc při pořezání a popálení a hrály si na stonožku (měly svázané nohy k sobě a schované oči, musely navzájem důvěřovat a spolupracovat).

Dalším zapeklitým úkolem bylo řešení krizové situace, kde se děti dostaly do přímé konfrontace s opilcem, kterého hrál namaskovaný vedoucí, následně byla hodnocena jejich reakce. Oblíbeným úkolem bylo stanoviště oběd, kde si děti rozdělaly oheň a opekly buřt. V části, která byla plněna jednotlivci bylo například luštění šifry, poznávání rostlin a zvířat, vázání uzlů. Děti si v této části mohly ověřit svou manuální zručnost (při řezání, zatloukání, stavění atp.), praktičnost – při balení batohu nebo třeba své smysly. Závod byl dlouhý a náročný, ale počasí nám přálo. Nepršelo na nás, a to je důležité. Pilná příprava během roku se nakonec vyplatila. Jedna z našich dívčích hlídek se tedy umístila na krásném 1. místě, hlídka chlapců na druhém a druhá dívčí hlídka na čtvrtém místě. Vítězná hlídka skautek se teď připravuje na krajské kolo, které se bude konat v květnu v Náchodě. Držme jim tedy pěsti ať mají hodně štěstí.

Plavba po Wisle a návštěva Oswětimi, aneb jak jsme se toulali Polskem

727117723.jpg

Je krásné páteční odpoledne 30. září a babí léto nám ukazuje tu nejhezčí tvář. Je to tady, akce, na kterou se už tři měsíce těšíme. Spřátelený oddíl Polských HARCERŮ nás pozval na akci splouvání Wisly, zakončenou v koncentračním táboře Březinka položením květin k pomníku obětem holocaustu.

Sraz 15:00 klubovna Stěžery, Márty přiváží devět zapůjčených kánoí SAMBA i se zapůjčeným přívěsem. Že by nám začaly drobné komplikace? Na přívěsu svítí jedna jediná žárovka. Rychlý telefonát a už tu stojí Aleš se svým kufříkem plným elektrosoučástek a hned se pouští do díla. My zatím vykládáme všechny kánoe a vycpáváme je vším potřebným pro dvoudenní přežití v přírodě a naplněné je opět nakládáme na přívěs. Mezitím Aleš hlásí „opraveno“, zapřaháme a v počtu tři vozy vyrážíme se zpožděním dvě hodiny směr Polsko.

Po třistadvaceti kilometrech přijíždíme na smluvený sraz ve městě Goczalkowice-Zdroj. Je deset hodin večer a my za doprovodu harcerů hledáme nějaké místo pro stanování. Stavíme tábor, oheň, večeře, a když má začít volná zábava, všichni najednou mizí ve stanech a za chvilku po louce zní lehké brumendo. Cestovní únava si vybrala svojí daň.

Ráno vstáváme v 6:00, musíme vše sbalit, uklidit do aut a v 8:00 být nastoupeni s kánoemi u řeky. Ještě přesouváme auta k blízké benzince a opravdu dle plánu usedáme do lodí. Vyrážíme na 25km dlouhou plavbu. Pro polovinu naší výpravy je to zároveň první plavba a sbírání zkušeností. Řeka „neteče“ a tak se nováčci rychle učí základní pohyby pádlem, aniž by se musely prát s divokým proudem. Za chvíli už plujeme jako sehraný konvoj. Našich devět výrazně červených lodí je nejvýraznější seskupení na celé řece. Přichází čas svačiny a my zjišťujeme, že z řeky se nedá nikde „vystoupit“. Po obou stranách jsou příkré, a s ohledem na nízký stav vody, i vysoké břehy. Ale skaut si poradí, tak vážeme lodě k sobě, tvoříme tím obří ponton a komfortně svačíme přímo na řece. Teď to ještě netušíme, ale tohle, jak jsme říkali „driftování“, budeme provádět ještě dvakrát. Blíží se večer a dojíždíme do osady Jedlina, kde naše plavba končí. Dojeli jsme v plném počtu a až na dvě trdla, který se bavily přeskakováním z lodi na loď, jsme i suchý. A opět tu máme malý problém, zatoulalo se nám auto, které má řidiče dopravit pro auta, ve kterých máme všechny věci a to i stany a hlavně večeři. Nakonec se pro auta dostáváme a dojíždíme k tábořišti opět po tmě. Děti už čekají u ohně, tak mezi ně házíme pytel s buřty a radši čekáme opodál, až se naše dravé šelmy nasytí, abychom si také nějaký ten buřtík opekli. Stavění stanů po tmě nám nečiní sebemenší problém a v rekordním čase jsme kompletně ubytovaní. Přidáváme se ke třem oddílům Polských harcerů a okolo ohně za zvuků krásných Polských písní uvolňujeme své zmožené tělesné schránky. Přeci jenom 25km plavby po „oleji“ na nás zanechalo fyzické stopy. Děti postupně odcházejí a věnují se meditaci ve svých vyhřátých spacácích. Ráno už vstáváme v pohodě okolo osmé hodiny. V poklidu rozděláme oheň na čaj, snídáme, opět balíme tábořiště, ukládáme věci do lodí a lodě na přívěs. V jedenáct je hotovo, naloženo a my převlečeni v krojích vyrážíme na druhou část našeho výletu do Oswětimi.

Dojeli jsme na parkoviště v obci Plawy a pěšky jdeme k památníku obětem holocaustu, který je na konci kolejí v koncentračním táboře Březinka. Po krátkém ceremoniálu uctíme minutou ticha oběti holocaustu. Jsme tu jediní zástupci z ČR. Odcházíme zpět k autům a přejíždíme k hlavnímu bodu dne a to je od 13:00 prohlídka muzea koncentračního tábora Oswětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau). Prohlídka začíná v části Oswětim. Zde procházíme onou známou bránou s nápisem „ARBEIT MACHT FREI“, smíšené pocity brzy vystřídá pocit naprosté bezmocnosti. Nebudu se zde rozepisovat, co všechno jsme během 3,5 hodinové prohlídky viděli. V každém z nás to zanechalo hlubokou stopu. Je naprosto neuvěřitelné, jak gigantický projekt byl člověk schopný vybudovat se zvráceným úmyslem vyhladit část lidské rasy. Doporučil bych tuto exkursi dát povinně do osnov všem devátým třídám. Ještě teď s měsíčním odstupem nejde vyprávět o pocitech z tohoto místa.

Prohlídka skončila a my vyrážíme směr domov. Je pět hodin odpoledne a třistadvacet kilometrů před námi. Dohodnutá zastávka až na první benzince v ČR. Sem dojíždíme s kompletně spícími posádkami, pouze řidiči bdí díky pravidelnému přísunu kávy. Ke klubovně přijíždíme po deváté hodině. Máme za sebou další báječnou akci, kterou si užili jak děti tak my dospělí.

Michal „OLOVO“ Elčkner

Obrok 2017

21.08.2017

18892902_1437616609610089_4691999336990419034_n.jpg

Od středy 7. 6. do neděle 11. 6. se roveři a rangers z našeho střediska zúčastnili celonárodní akce určené pro skauty a skautky ve věku od 15 do 24 let Obrok 2017.
Na této akci jsme si mimo jiné mohli vyzkoušet aktivitu některého z živlů (ať už se jednalo o lanové aktivity, turnaje v "bublinách" či v bazénech), inspirovali se v rámci projektu zvaného Krinspiro, bavili se na koncertech několika kapel, umělců či Discoutéce a ohnivé show, pomohli místní komunitě v rámci Služby,...
Někteří z nás ochutnali zmrzlinu zmraženou oxidem uhličitým nebo si nechali nakreslit obrazec henou. Jedno odpoledne jsme si zahráli velkou hru a vystavěli imaginárně nový Trutnov. Velmi zajímavý byl pak předposlední den, kdy jsme se mohli zúčastnit některých z přednášek od osobností jakými jsou například Kazma Kazmitch, Janek Rubeš, Karel Janeček či Dominik Feri.
Ačkoliv byla akce velmi náročná a vyčerpávající, myslím, že si z ní všichni odvážíme zážitky a za dva roky doporučujeme dalším roverům a rangers.


Category: Kronika

Po stopách Jetyho 2016

21.02.2016

P1120139.JPG

Byla sychravá sobota 13.2.2016, 7:45 hod 8°C. Před skautskou klubovnou ve Stěžerách se pomalu začínají scházet podivně oblečení lidé v oteplovačkách, lyžařských bundách a v expediční obuvi. Za sebou táhnou podivná vozítka ,v nichž jen zasvěcení poznávají, že kdysi to byly saně. Ano, je to tu, expedice „PO STOPÁCH JETYHO 2016“. Rok se s rokem sešel a konečně jsme se dočkali. Je to již sedmý pokus, kdy se vydáváme na nejvyšší vrcholy Krkonoš a jedeme v patách Krakonošova nejlepšího kamaráda Jetyho. Jelikož předchozí neúspěšné pokusy naše odhodlání Jetyho dostihnout pouze posílily, vyrážíme opět v silném složení a to v počtu 37 polárníků. Autobus přistaven, vozítka naložena, polárníci naloděni, vyrážíme směr sever. V autobuse doladíme plány a pročteme poslední zprávy o zmapovaném pohybu Jetyho. Tentokrát změníme taktiku a budeme ho hledat v okolí Černé Hory. Přijíždíme do základního tábora na parkoviště u lanovky v Janských Lázních. Rychlé vylodění polárníků a zapřažení do saní je už taková rutina, že než Pája zakoupí lístky na lanovku, tak celá skupina již stojí na nástupišti a blokuje turniket před nechápajícími lyžaři. Obsluha lanovky po pěti minutách tlučení hlavou o zeď pochopila, že nás rychle musí dostat do kabinek, jinak už si dnes nikdo na Černý Hoře nezalyžuje. Jde to jako na drátkách- děti, sáně, děti, sáně a za půl hodiny jsme všichni na vrcholu. Nasazujeme zimní doplňky, návleky na nohy, lyžařské brýle, kulichy a rukavice. Poslední rozprava a vyjíždíme. Jako první etapu jsme zvolili jižní stranu hory. Nabrali jsme směr po sáňkařské dráze, terén upravený, umrzlý a místy přímo zledovatělý. V polovině trasy nás zastavuje uzavřená sáňkařská dráha. Naštěstí jsme zachytili pohyb Jetyho na letní trase pro koloběžky a rychle se stáčíme doprava. Pokračujeme dál, několikrát křižujeme sjezdovku, ptáme se lyžařů, ale Jetyho dnes nikdo neviděl. Sjíždíme až k prvnímu sloupu lanovky, až k napojení na sjezdovku. Najednou jsme zahlédli zvláštní pohyb na pravé straně směrem z kopce dolů. Neváháme ani vteřinu, naskakujeme na saně a sjíždíme stometrový úsek přímo pod lanovkou. Bohužel, Jety tam není, to jen voda z tajícího sněhu nás zmátla svým tokem. Přesuneme se zpět ke sjezdovce a dojíždíme opět k nástupu na lanovku. Zde máme chvilku na rychlou svačinu, doplnění tekutin a opravu poškozeného expedičního materiálu, což jsou BigTomovi kalhoty, které nezvládly střet s všude přítomným větvovím. Pár metrů lepící pásky vše napravilo. Rozhodujeme se ještě pro jeden pokus a výjezd na vrchol. Jako před tím Pája nakupuje jízdenky a my opět stojíme na nástupišti a blokujeme turniket. Obsluha lanovky padá na kolena a se slzami v očích se ptá „kolikrát ještě ?“. Ubezpečujeme je , že dnes jedeme naposledy. Ani nevím jak, ale najednou jsme všichni zase na vrcholu hory. Jelikož je poledne přecházíme do výškového tábora, který máme v Boudě u staré lanovky a vyhlašujeme obědovou pauzu. Máme svíčkovou, a to tak vynikající, že během oběda je slyšet pouze mlaskání mlsných jazýčků polárníků a cinkání příborů, což u naší jindy hlučné expedice není zvykem. Po hodině hodování jsme dostatečně připraveni pokračovat v pátrání. Od osamělého skialpinisty se dovídáme, že Jety se pohybuje na severní straně hory , neváháme a vyrážíme tedy na sever. Prolétáme kolem Černé Boudy a dojíždíme ke Kolínské boudě. Začíná sněžit. Podle zhoršující se kvality sněhu zjišťujeme, že se snižující se nadmořskou výškou vzrůstá teplota. Nečekáme na oblevu a vyjíždíme dál směr Pec pod Sněžkou. Do Pece už dojíždíme s odlétávajícími jiskrami od našich skluznic. Sníh nám teče před očima ze svahů dolu. Přemístit se po pravém břehu řeky je už pouze pěší turistika, protože po kamenech naše stroje jezdit nedokážou. Autobus už na nás čeká pod „Horizontem“ na parkovišti. Nakládáme, nalodíme se a vyrážíme směr Stěžery. Nastává zhodnocení expedice. Bohužel Jetyho jsme opět nenašli. Ale vše je vykompenzováno dobrodružstvím, které jsme si opět užili a všichni se už těšíme na pokus číslo 8. který nás čeká v roce 2017. A předpokládám ,že příští rok počet 40 polárníků s přehledem pokoříme.

Michal „OLOVO“ Elčkner

 


Category: Novinky

Slet Čarodějnic za skautskou klubovnou ve Stěžerách

01.05.2015

P1110306.JPG

Posledního dubna v odpoledních hodinách bylo za skautskou klubovnou ve Stěžerách živo. Skauti zde pořádali Slet Čarodějnic a o kvalitní program tak nebyla nouze. Celé odpoledne pro veřejnost začínalo již pátou hodinou odpolední, avšak minimálně půl hodiny předem už okolo skautské klubovny pokukovali kolemjdoucí - od pěti se spustilo soutěžení naplno, mladší návštěvníci akce měli možnost trefovat netopýry, projít cestu v sedmimílových botách, ochutnávat čarodějné lektvary a nebo se proplést magickou pavučinou. Není tedy divu, že se začaly objevovat čarodějové i čarodějky ze všech koutů naší vesnice a plnit zapeklité úkoly. Rodiče si mezitím užívali občerstvení v místním stánku, který oplýval nejenom dobrým pitím pro děti i dospělé, ale i výborným čerstvě upečeným masem kuřečím, či vepřovým - jak je komu libo. Mezi tím každý kdo měl chvíli čas, mohl obdivovat techniku místního hasičského sboru, nebo si vyzkoušet jaké je to být hasičem a hasit požár. 

Po náležitém posilnění se a splnění všech soutěžních úkolů se mohlo přejít k hlavnímu úkolu večera, tedy upalování Čarodějnic. Tři čarodějnice vyrobené dětmi nesly svůj osud velmi statečně a dá se říct, že byly poměrně zapálené do svého úkolu. Po upálení čarodějnic se děti vydaly se svými lampiony na průvod spojený tak trochu se stezskou odvahy a několika málo úkoly, aby dokázaly, že jsou pravým čarodějem, či čarodějkou. Za odměnu po návratu všechny čekala čarodějná ohnivá show v podání žonglérské skupiny Oops Hradec Králové a další hradecké skupiny. 

Kolem deváté většina dětí odešla snít o čarodějnicích a lítajících koštatech do svých domovů a zábava pokračovala víceméně pro dospělé za doprovodu živé hudby v podání Přátel trampské hudby. Akce skončila až v pozdních nočních hodinách a věříme, že všichni zúčastnění si akci užili, stejně tak jako my, skauti. Mile nás překvapila vysoká účast na skautských čarodějnicích ve Stěžerách a věříme, že nám zachováte svou přízeň i v letech následujících. Pokud máte dotaz, či dobrý nápad na aktivitu/vystoupení v roce následujícím, budeme rádi, pokud se nám ozvete, kontakt naleznete v záložce Kontakt.

 


Category: Kronika

Tags: Čarodějnice, Fireshow, Hasiči

Pozvánka na skautský Slet Čarodějnic

27.04.2015

Pálení čarodějnic se skauty ze Stěžer

Zveme všechny přátele skautingu i obyvatele obce Stěžery a dalších okolních obcí na skautský Slet Čarodějnic ve čtvrtek od 17:00 za skautskou klubovnou ve Stěžerách. Na místě budou připraveny soutěže pro děti, čarodějný pochod s lampionky, lampionky, jídlo, pití, živá hudba v podání Přátel trampské hudby, čarodějná ohnivá show a spousta další zábavy. Budeme se těšit na vaši návštěvu.

 


Category: Pozvánka

Jak jsme plesali v roce 2015

27.03.2015

Martin s Janou

Stejně tak, jako každý rok, již tradičně jsme se rozhodli navštívit v letošní sezóně skautský ples v Třebechovicích pod Orebem, kteří pořádají místní skauti, naši dlouholetí přátelé - tentokrát v pátek třináctého.

Naše nastupující sestava byla dosti omezená a poté, co Pája s Davidem museli zůstat v HK kvůli práci, jsme se všichni 4 bez problému vešli do jednoho auta - Martin, Jana, Jana, Lukáš, následně ještě dorazila Anička z Třebechovic, aby taky né, když má ples vedle baráku ;). Na plese bylo rozhodně vidět, že Třebechovičtí nepořádají tuto akci poprvé a tak se návštěvníci mezi plesáním mohli zabavit například jazykolamy rozesetými po celé budově, po jejichž úspěšném naučení následovala zasloužená odměna v pekle, tedy baru, v patře nejvyšším.

Ostatní mohli zkoušet své štěstí v bohaté tombole a tak jsme si po zakoupení několika lístků celí šťastni odváželi čistící prostředek(že by nám snad chtěli v Třebechovicích něco naznačit?) a krásný rolovací "pětimetr" :)

Na plese jsme se vytančili do syta a po půlnoci jsme jeli zpět do hradce, unavení, ale spokojení. Děkujeme

Část druhá

Hned o týden později v sobotu 21. března jsme k porovnávání přidali ještě jeden ples, tentokráte Hradeckých skautů - v sokolovně na Novém Hradci Králové. Ples byl rozhodně jiný, komornější, možná snad více pro skauty, než pro veřejnost, plný společenských her, tomboly, zábavy a dalších aktivit a bylo to vcelku zajímavé porovnání. Pro příště však doufám ve větší zastoupení naší Stěžerské skupinky - přišli jste o hodně :).


Category: Kronika

« Previous 1 | 2 | 3 Last »Page 1 of 3 ( 1 ~ 5 of 12 )